Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poradnik cukiernika

2 czerwca 2020

NR 1 (Luty 2020)

Ziarno jakości. Wybierz idealną kawę

78

Dla prawdziwych koneserów smak spożywanej kawy ma olbrzymie znaczenie. Dlatego przede wszystkim w biznesie gastronomicznym, zwłaszcza skierowanym w stronę bardziej wymagających klientów, jakość ziaren ma ogromne znaczenie. W jaki sposób sprawdzić, czy dana kawa jest faktycznie najlepsza? //

Dobra kawa to przede wszystkim kawa ziarnista, ale wbrew pozorom to nie jej cena jest tego najlepszym wyznacznikiem. Chociaż oczywiście można się spodziewać, że najlepszych produktów poszukiwać należy raczej wśród tych z wyższej półki. Kawa w ziarnach powinna być mielona dopiero przed samym jej zaparzeniem i właściwie przechowywana. Niebagatelna jest rola młynka, który szybko, ale z poszanowaniem dla cennego produktu, zmieli ziarna. Po zmieleniu ziarna dość szybko tracą swoje właściwości.

Informacje na opakowaniu

Wybór doskonałej jakości ziaren powinien zaczynać się już od wnikliwego zapoznania się z informacjami podawanymi przez producenta. Dobrej jakości kawa będzie miała podany kraj swojego pochodzenia, dokładny region, a nawet plantację, na jakiej ją uprawiano (single, czyli ziarna z jednej plantacji). To, co dla laika nie będzie niosło za sobą wielu znaczeń, dla specjalisty jest niebagatelne. Miejsce uprawy kawy ma bowiem olbrzymi wpływ na jej smak. W ten sposób ogólnie uznać można, że kawa afrykańska będzie lżejsza i słodsza w smaku, azjatycka – naprawdę ciężka, natomiast ta wywodząca się z Ameryki Południowej będzie najbardziej klasyczna i uniwersalna.

Kolejna informacja, którą koniecznie podać musi dystrybutor kawy, to data jej palenia. Im kawa jest młodsza, tym lepsza. Czas ten nie powinien być dłuższy niż kilka tygodni. Tylko wówczas naprawdę poczuć można delikatne nuty smakowe, które składają się na całość doznań.

Opakowanie kawy to nie tylko zawarte na nim informacje, ale także jego hermetyczność. Ziarna koniecznie muszą być przechowywane bez dostępu powietrza z zewnątrz, ponieważ wówczas po prostu wietrzeją.

Jednocześnie producenci powinni umieszczać w torebkach z kawą wentyl, przez który odprowadzany jest nadmiar powietrza. Wydobywa się ono ze świeżych ziaren. Jednocześnie budowa wywietrznika sprawia, że kawa nie traci swojego aromatu.

Palenie

Palenie kawy to nie tylko data. Rozróżnia się kilka jego rodzajów. Warto wiedzieć, że surowe ziarna kawy mało mają wspólnego z jej charakterystyczną aromatycznością. Dopiero na skutek palenia uwalnia się ok. 700 związków aromatycznych. Im intensywniejsze palenie, tym mniej kofeiny znajduje się w ziarnach. 

Sposób palenia poznać można po obejrzeniu ziaren.

  • Jas...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy