Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa chefa

2 czerwca 2020

NR 1 (Luty 2020)

Menu przyjazne weganom, czyli jak otworzyć się na nowych gości

0 89

Coraz więcej ludzi ma świadomość tego, że to, co jemy, wpływa na samopoczucie, wygląd oraz zdrowie i dokonuje zmian w ich codziennym menu. Nawet ci, którzy nie są wegetarianami czy weganami, zaczynają jeść mniej mięsa lub wykluczają je zupełnie. Nie możemy się zamykać mentalnie na przyszłość kulinarną w tym temacie, które może wolnymi krokami, ale idzie do nas.

Jeśli chcemy mieć coraz więcej gości w naszej restauracji, powinniśmy do tematu podejść rzetelnie i kreatywnie. Pamiętajmy, że choć weganizm i wegetarianizm wiele łączy, to zachodzi między nimi jedna zasadnicza różnica: weganie całkowicie rezygnują z produktów odzwierzęcych. Kuchnia wegetariańska to kuchnia, która przede wszystkim opiera się na produktach roślinnych i nabiale. Nie znajdziemy tutaj mięsa, ani ryb. Dziś to oczywiste dla wszystkich, mówię dziś, bo kiedy zaczynaliśmy naszą działalność, nie wszyscy wiedzieli co słowo wegetarianizm oznacza. Wegetarianizm robi się obecnie bardzo popularny. 

Powinniśmy być na bieżąco

Często ludzie nie jedzą mięsa z powodów zdrowotnych – bo trzeba podkreślić, że potrawy wegetariańskie są zdecydowanie zdrowsze niż mięsne. Panuje takie przekonanie, że jeśli ktoś nie je mięsa, to nie przeżyje.

Zawsze w takiej sytuacji podaje przykład konia, który choć nie je mięsa jest silny i zdrowy. Jestem wobec tego przekonany, że kuchnia wegetariańska sprzyja zdrowiu, dobremu rozwojowi fizycznemu i psychicznemu pod każdym względem. Oczywiście musi być zachowany jakiś rozsądek i to w przypadku każdej z diet.

W menu wielu jeszcze restauracji jest znikoma liczba propozycji dla wegetarian i wegan. Do tego często są to dania na „odczepnego”, co oczywiście absolutnie nie satysfakcjonuje osób z tych grup żywieniowych.

Zdecydowanie dla tych goś...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy