Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa chefa

2 czerwca 2020

NR 1 (Luty 2020)

Dbaj o higienę nawet tam, gdzie „nie widać na pierwszy rzut oka”

0 101

Sprzątanie kuchni i całego lokalu gastronomicznego nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań. Jest to jednak obowiązek restauratora. Każdemu właścicielowi punktu gastronomicznego niewątpliwie zależy na zachowaniu higieny podczas produkcji oraz czystości swojego lokalu gastronomicznego.

Przy wielu rzeczach, które należy czyścić i dezynfekować każdego dnia w restauracji, ciężko jest pamiętać o wszystkim. Czasami zaczynasz popadać w rutynę i wydaje Ci się, że wszystko już posprzątałeś.

Zaniedbane miejsca w restauracji łatwo zignorować, ponieważ są one na pierwszy rzut oka niezauważalne i nie widzą ich nasi klienci. Są one jednak źródłem wielu bakterii, zarazków i zanieczyszczeń, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo serwowanej żywności. 

Dbając o higienę kuchni oraz całego lokalu, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnie wykorzystywane do swojej codziennej pracy, ale też te, które pozornie nie uczestniczyły w procesie przygotowania potraw. Należy zdać sobie sprawę z tego, że Twoja kuchnia może kryć wiele zakamarków, do których dawno nie dotarł żaden środek do mycia i dezynfekcji. 

Mycie i dezynfekcja rąk

Mówiąc o higienie w restauracji, oprócz czystych powierzchni, na pewno przychodzą Ci do głowy prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk. Bardzo często zdarza się jednak, że przy umywalkach brakuje środka do dezynfekcji rąk. A co najgorsze, pracownicy nawet nie czują potrzeby uzupełnienia dozownika. 

Dodatkowo same dozowniki na mydło i środek do dezynfekcji rąk są już ogromnym siedliskiem bakterii i zarazków. Dlatego zdecydowanie musisz o nich pamiętać. Poinformuj personel nie tylko o konieczności regularnego ich uzupełniania, ale i o przetarciu wilgotną ścierką i zdezynfekowaniu dozowników na mydło i środek do dezynfekcji. Ta sama zasada dotyczy podajników na ręczniki papierowe. Tak, zgadza się – je również należy czyścić. 

Zakurzone sprzęty drobne i pojemniki do przechowywania

Czasami w swoim lokalu zapominasz o niektórych sprzętach drobnych, np. miskach, pojemnikach. Są one jednak siedliskiem licznych zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby regularnie robić przegląd tych zapomnianych sprzętów i jeśli nawet ich nie używasz, to wdróż ich okresowe czyszczenie.

Kratki wentylacyjne, wentylacje i filtry w okapie

Pamiętaj również o czyszczeniu kratek wentylacyjnych. Często są one siedliskiem kurzu oraz brudu. Dodatkowo regularnie czyść filtry w okapie. Skutkiem niewłaściwego działania wentylacji będzie nie tylko nieodprowadzanie zapachów, ale i gromadzenie się tłuszczów, które osadzają się wszędzie, na ścianach czy suficie. Nad takim chaosem trudno jest zapanować. Dodatkowo podczas gotowania wydzielająca się para wodna, zamiast być wywiewana, osadza się na ścianach i sufitach, co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się grzyba. 

Rury, rurki

Należy pamiętać również o myciu i wycieraniu kurzy z wszelakich rur. Ile razy widziałeś brud, który wgryzł się w rury idące pod zlewem lub rury z toalety? Zbyt wiele. To samo dotyczy wszystkich kranów. 

Sprzęty

Sokowirówka, wyciskarka wolnoobrotowa, maszynka do mięsa czy krajalnica to sprzęty, które mają wiele zakamarków i które niewątpliwie trudno doczyścić. Przede wszystkim należy pamiętać, że ułatwieniem w zachowaniu higieny będzie przede wszystkim regularne mycie i dezynfekcja sprzętów. Każdorazowo po użyciu urządzenia powinno ono zostać oczyszczone z pozostałych resztek, umyte i zdezynfekowane.

Dodatkowo sprzęty trzeba też rozkręcać w celu wyczyszczenia miejsc trudnodostępnych. Na mycie i dezynfekcję tych sprzętów powinieneś poświęcić trochę więcej czasu. 

Siedliska okruchów i resztek żywnościowych

Usuwaj okruchy z miejsc, gdzie mogły wpaść, ale na pierwszy rzut o...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy