Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa managera

4 czerwca 2020

NR 3 (Czerwiec 2019)

Zwyczaje kawowe Polaków

0 76

Jeszcze nie tak dawno temu Polska uznawana była za kraj, w którym kultura picia kawy praktycznie nie istniała, a największą popularnością cieszyła się herbata. Dziś wielu z nas ciężko wyobrazić sobie poranek bez filiżanki dobrze przyrządzonej kawy do śniadania. Na przestrzeni lat zmieniały się także same sposoby jej przygotowania – rozpoczynając od kawy sypanej, poprzez ekspresy przelewowe i ciśnieniowe, na kawie porcjowanej (w kapsułkach) kończąc.

Z biegiem lat świadomość klientów stale rosła, a popularność kawiarni spowodowała, że Polacy otworzyli się na inne, niż znane sobie do tej pory specjały. Ich wiedza stale powiększała się, zarówno jeżeli chodzi o rodzaje kaw, jak i sposoby ich przygotowywania, co znacząco wpłynęło na oczekiwania wobec serwowanej kawy w domu, restauracji czy hotelu. Wciąż wysoką popularnością cieszy się klasyczne, intensywne w smaku espresso, co nie oznacza, że z mniejszym zainteresowaniem spotykają się kawy mleczne, takie jak, np. cappuccino z aksamitną, mleczną pianką czy trójwarstwowe latte macchiato. 

Dużą wagę przykłada się również do tego, czy kawa przygotowana jest ze świeżo mielonych ziaren oraz czy jakość samych ziaren jest odpowiednia – Polacy wiedzą, jak ważne jest to, by osiągnąć idealny rezultat. Co ciekawe, upodobania kawowe Polaków zmieniają się również na przestrzeni roku. Będąc bardziej świadomymi i wymagającymi konsumentami, są oni jednocześnie otwarci na nowości – co widać zwłaszcza w sezonie letnim...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy