Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa managera

19 listopada 2020

NR 4 (Październik 2020)

WYGODNE I FUNKCJONALNE
Wyposażenie restauracji to podstawa udanego biznesu

0 154

// RESTAURACJA POWINNA DZIAŁAĆ JAK DOBRZE NAOLIWIONA MASZYNA, W KTÓREJ KAŻDY TRYBIK WYKONUJE SWOJE ZADANIE. ABY TAK SIĘ STAŁO, POTRZEBA NIE TYLKO DOŚWIADCZONEGO PERSONELU, DOBREJ ORGANIZACJI PRACY, ALE TAKŻE ODPOWIEDNIEGO WYPOSAŻENIA – ZARÓWNO NA ZAPLECZU, JAK I W SALI DLA GOŚCI. PANDEMIA KORONAWIRUSA TO NOWE WYZWANIA W ARANŻACJI POMIESZCZEŃ ZWIĄZANE Z REŻIMEM SANITARNYM W GASTRONOMII. //

Wyposażenie lokalu gastronomicznego zależy przede wszystkim od jego profilu – inne będzie potrzebne w barze serwującym głównie śniadania i dania na wynos, inne w restauracji z drink-barem lub ogródkiem grillowym. Wszelkie potrzebne sprzęty i urządzenia gastronomiczne to wyposażenie kuchni i zaplecza – strefy przechowywania, obróbki, przyrządzania dań oraz wydawania posiłków gościom. Ich asortyment jest bardzo szeroki, a wszystkich nie sposób wymienić. Inna rzecz to wyposażenie sali restauracyjnej – to przede wszystkim stoły i krzesła, ale w aranżacjach wykorzystywane są także sofy, fotele i hokery. Jest jednak kilka zasad, którymi warto się kierować przy wyborze wyposażenia kuchni, zaplecza gastronomicznego, jak i sali restauracyjnej. Z pewnością warto postawić na profesjonalne produkty produkowane z myślą o lokalach gastronomicznych – z uwagi na ich wytrzymałość, wysoką jakość i łatwość obsługi. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to oszczędność miejsca i czasu – jedno urządzenie zamiast wielu, krótszy czas rozdrabniania, gotowania czy mycia będą nieocenione podczas codziennej organizacji pracy w restauracji.

Równie ważne – a może nawet najważniejsze – są kwestie finansowe – oszczędności w zużyciu wody i energii to koronny argument przy wyborze wyposażenia restauracji. Do tego warto jeszcze uwzględnić kilka innych czynników: wygodę, ergonomię oraz – w przypadku pomieszczeń dla gości – klimat wnętrz. Doświadczenia związane z pobytem w restauracji to dla klientów cały zestaw wrażeń: od tych smakowych, przez odpowiednią obsługę kelnerską aż do atmosfery, jaką tworzą wyposażenie i wystrój sali.

JEDEN ZAMIAST WIELU

Optymalizacja pracy w restauracyjnej kuchni polega m.in. na skracaniu czasu przygotowania posiłków i ograniczaniu kosztów. Im szybciej goście otrzymują zamówienie, tym lepiej. A jeśli przy tym udaje się zmniejszyć zużycie energii, wody i zaangażowania personelu, to korzyść jest podwójna. Jedną z możliwości, która pozwala osiągnąć wspominane cele, jest instalacja pieca konwekcyjno-parowego. Może on zastąpić wiele urządzeń – grill, parowar, frytownicę czy piekarnik. Umożliwia gotowanie, pieczenie (także w niskiej temperaturze), blanszowanie czy gotowanie na parze.

Piec konwekcyjno-parowy w odróżnieniu od pieców konwekcyjnych, jest wyposażony w funkcję pary wodnej, która nie tylko przyspiesza obróbkę termiczną potraw, ale także zapobiega utracie wilgoci. Dzięki temu zużywa nawet do 95% mniej tłuszczu w porównaniu do tradycyjnych metod. Dania są znacznie mniej kaloryczne i dużo zdrowsze – zachowują witaminy i składniki mineralne, a przy tym są smaczniejsze. Ponadto oszczędzamy zużycie wody i energii elektrycznej,...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy