Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiady

12 grudnia 2018

Trzeba nauczyć się słuchać

71
Doświadczenie zdobywał pracując przez kilkanaście lat w sieci hotelowej Accor, jak również odbywając staże i praktyki w hotelach i restauracjach we Francji. Obecnie jest szefem kuchni w Restauracji La Brasserie Moderne w Sofitel Warsaw Victoria.

Kto zaszczepił w Panu chęć do gotowania i zdecydowania się na zawód kucharza?

– Moja babcia i mama bardzo dobrze gotowały i zawsze je podpatrywałem w kuchni. Myślę, że właśnie dzięki nim złapałem kulinarnego bakcyla. Nawet swoje pierwsze kroki w tym zawodzie stawiałem w rodzinnym mieście, czyli w Poznaniu. Zaczęło się od szkoły gastronomicznej i moich pierwszych praktyk w kasynie wojskowym. Poznałem tam swojego pierwszego szefa kuchni, który był doskonałym fachowcem i odegrał istotną rolę w moje dalszej drodze zawodowej. Andrzej Połomski to człowiek z ogromną wiedzą, który potrafił ją przekazywać.

Gdzie zdobywał Pan doświadczenie?

– Moja profesjonalna przygoda zaczęła się w 1993 roku, od szkoły gastronomicznej. Po jej ukończeniu pracowałem w bistro, a następnie we francuskiej restauracji. Od roku 2000 jestem związany z siecią Accor, kiedy po służbie wojskowej rozpocząłem pracę w hotelu ibis Poznań. Całe swoje zawodowe doświadczenie praktycznie zdobywałem w restauracjach Grupy Hotelowej Orbis. Pracowałem w hotelu ibis Częstochowa, ibis Kraków Centrum, Novotel Kraków Centrum i od ponad siedmiu lat jestem szefem kuchni w Sofitel Warsaw Victoria.

Kto miał na Pana największy wpływ ze wszystkich szefów kuchni, z którymi Pan pracował?

– Na pewno mój pierwszy szef kuchni, o którym wspom...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy