Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa managera

19 listopada 2020

NR 3 (Lipiec 2020)

Rynek zamówień online kwitnie
Zarządzanie restauracjami po pandemii

0 188

// PANDEMIA COVID-19 ZATRZYMAŁA NA KILKA MIESIĘCY DYNAMICZNY ROZWÓJ POLSKIEJ BRANŻY RESTAURACYJNEJ. WRAZ Z POCZĄTKIEM KWARANTANNY 67% FIRM I LOKALI CAŁKOWICIE WSTRZYMAŁO DZIAŁALNOŚĆ, A 32% PRACOWAŁO W OGRANICZONYM ZAKRESIE. W TEJ BEZPRECEDENSOWEJ SYTUACJI „BYĆ ALBO NIE BYĆ” LOKALI STAŁO SIĘ ZALEŻNE OD SZYBKIEJ REAKCJI I ZNALEZIENIA NOWYCH SPOSOBÓW NA SPRZEDAŻ. ROZKWITŁO SERWOWANIE DAŃ NA WYNOS – A WRAZ Z NIM ROZWINĄŁ SIĘ RYNEK ZAMÓWIEŃ ONLINE. //

Polski rynek HoReCa szacowany jest na ponad 30 mld zł. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na skutek pandemii jego przychody spadły nawet o 80–90% Ze statystyk portalu briefly.pl wynika, że początkowo aż 67% lokali gastronomicznych i eventowych zawiesiło swoją działalność, a 32% działało w ograniczonym zakresie, decydując się na realizację zamówień w dostawie bądź z odbiorem własnym. Wraz z wydłużającą się kwarantanną restauracje na dużą skalę zaczęły wprowadzać nowy system działania. Szybko okazało się, że rynek dostaw stał się podatnym gruntem do rozwoju restauracji.

POLACY WYBIERAJĄ DOSTAWĘ

Jak wynika z raportu „Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w Polsce 2019”, rynek zamówień jedzenia online rozwija się niezwykle dynamicznie. Jego wartość wzrasta rocznie nawet o 50%. Według danych z raportu, w 2019 r. sektor ten był wart 1,9 mld zł. To o 0,9 mld zł więcej niż w poprzednim roku. Statystyki pokazują, że w zeszłym roku 25 mln osób zamawiało dania z lokali gastronomicznych z dostawą – i ta liczba rośnie. Już prognozy ekspertów przed pandemią wskazywały, że blisko połowa jedzenia w branży gastronomicznej będzie zamawiana online, a wolumen sprzedaży sięgnie 6 mld zł. Pandemia wywołała w branży trzęsienie ziemi. Dostawy stały się sposobem na rodzinny obiad w momencie izolacji. Skutek? Słupki sektora dostaw poszybowały w górę.

MODEL BIZNESOWY POD ZNAKIEM DOSTAW

Pandemia postawiła zarządców lokali gastronomicznych przed dużym wyzwaniem. Przejście restauracji na tz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy