Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiady

3 stycznia 2019

Recepta na sukces? Ciężka praca i dbałość o szczegóły

39
Ceniony za innowacyjne podejście do kunsztu cukierniczego, uczestnik Coppa del Mondo della Gelateria w Rimini w 2016 r., teraz powalczy w finale Coupe du Monde de la Pâtisserie w Lyonie, najbardziej prestiżowym konkursie dla cukierników na świecie. Zapraszamy do rozmowy z Markiem Moskwa, kreatywnym cukiernikiem z Gdańska i właścicielem cukierni Cremo.

Kiedy postanowił Pan zostać cukiernikiem – czy to było marzenie dzieciństwa?

– Szukałem czegoś, co będę robił w życiu. Moja mama jest piekarzem, babcia była kucharzem i może stąd pomysł, by swoje życie związać z gastronomią. Obserwowałem ich pracę jako dzieciak i jakoś naturalnie to przyszło. Po szkole zawodowej zdobyłem tytuł czeladnika, a niedawno uzyskałem  tytuł mistrza.

Jaką filozofią kieruje się Pan w pracy?

– To, co robisz, rób zawsze najlepiej jak potrafisz lub nie rób tego wcale.

Jakie cechy wyróżniają odnoszącego sukcesy cukiernika?

– Dokładność, sumienność, odpowiedzialność i charakter.

10 czerwca razem z Michałem Doroszkiewiczem w pięknym stylu wywalczyli Panowie miejsce w Wielkim Finale w Lyonie. Proszę o tym opowiedzieć.

– Do udziału w tym projekcie zaprosił mnie Michał Doroszkiewicz po naszym wspólnym występie na Lodziarskich Mistrzostw Świata w Rimini. Okazało się, że to nie sam konkurs Coupe du Monde de la Patisserie jest najtrudniejszy, ale czas przygotowań. Wiele godzin treningów, które musieliśmy pogodzić z pracą i życiem prywatnym. Wszyscy pracujemy w jakiś miejscach, każdy ma jakieś zobowiązania zawodowe. Ja prowadzę swoją cukiernię z lodziarnią, Michał zaś firmę consultingową i musieliśmy jakoś pogodzić nasz czas. Dwa miesiące przed konkursem były nap...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy