Dołącz do czytelników
Brak wyników

Leasing – czy to się opłaci?

Artykuł | 4 czerwca 2020 | NR 3
0 121

Otwierając restaurację czy nawet remontując obiekt, w który wchodzimy z myślą o stworzeniu tam nawet najmniejszego bistro, i robiąc biznesplan, często okazuje się, że… najnormalniej w świecie brakuje pieniędzy.

Na czym zaoszczędzić, kiedy wszystko kosztuje dużo i nie warto iść na skróty? To bowiem prędzej czy później odbije się na naszych gościach i opiniach o naszym lokalu gastronomicznym. A może warto pomyśleć o leasingu?

U wielu osób będących na starcie swojej przygody z gastronomią pojawia się myśl, że kuchnia jest mniej ważna, bo goście jej nie widzą… Szukają więc rozwiązań zakupu towaru np. używanego z przypadkowego źródła, czy na giełdach sprzętu gastronomicznego w Niemczech. Nie jest to złe rozwiązanie tu i teraz, ale co zrobić, gdy sprzęt ulegnie awarii i trzeba wezwać serwis? Warto zatem pochylić się nad innymi rozwiązaniami pozyskania sprzętu do własnej kuchni, kiedy brakuje gotówki. Takim rozwiązaniem może być leasing. Jak się okazuje, nie musi on obejmować wyłącznie wyposażenia kuchni. 

Leasing sprzętu gastronomicznego to szybka i wygodna metoda finansowania wyposażenia restauracji, kawiarni czy hotelu. Co istotne, jest on dziś powszechnie dostępny, a zakres leasingowanego sprzętu gastronomicznego jest bardzo szeroki. Obejmuje bowiem:

  • wyposażenie kuchni wraz z meblami i okapem,
  • zmywalnie i urządzenia chłodnicze,
  • wyposażenie magazynu (np. regały) i baru czy witryny chłodnicze,
  • meble, a nawet zastawę i sztućce,
  • wyposażenie lokalu: wentylację i klimatyzację, oświetlenie, nagłośnienie, monitoring, sprzęt IT.

To jednak nie wszystko, bowiem leasing operacyjny jest także bardzo korzystny od strony podatkowej. Całość raty można wliczyć bowiem w koszt uzyskania przychodu, zmniejszając tym samym podatek PIT/CIT.

Wyposażenie gastronomii nie należy do tanich i wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Leasing często rozwiązuje ten problem, a do tego nie zmniejsza zdolności kredytowej, gdyby firma chciała także ubiegać się o kredyt inwestycyjny. Jeśli otwieramy lokal gastronomiczny lub go modernizujemy, najlepiej skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże znaleźć najlepszą ofertę leasingową. Warto także zadać sobie trud i poszukać właścicieli lokali gastronomicznych, którzy skorzystali lub są w trakcie korzystania z takiego wsparcia. Oni będą najlepszymi doradcami, ponieważ doświadczyli leasingu na własnej skórze.

Co to jest leasing operacyjny i finansowy?

Właściciele lokali gastronomicznych, decydując się już na leasing, stoją przed wyborem: operacyjny (usługowy) czy finansowy (kapitałowy). Pierwszy polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie danego sprzętu, przy czym leasingodawca ma nadzór nad stanem używanych urządzeń. Leasingobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty sprzętu lub zerwania umowy. Leasing operacyjny jest bardzo korzystny ze względów podatkowych. Całość raty leasingowej można wliczyć w koszt uzyskania przychodu, zmniejszając tym samym podatek PIT lub CIT. Korzystający z leasingu nie może jednak odliczyć kosztów amortyzacji sprzętu.

Drugą formą jest leasing finansowy. Jest on podobny do pożyczki lub kredytu, tyle że klient nie pożycza gotówki, lecz sprzęt. Urządzenia należą do leasingodawcy, ale to ich użytkownik odlicza od podatku amortyzację sprzętu. Jeśli chodzi o leasing finansowy, podatek VAT od rat leasingowych jest płatny z góry za cały okres trwania umowy. Inaczej dzieje się w przypadku umów leasingu operacyjnego, gdzie podatek VAT jest opłacany z każdą ratą leasingową. W obu przypadkach osoba korzystająca z leasingu może zastrzec w umowie, że po wygaśnięciu leasingu odkupi użytkowany sprzęt. Leasing można wziąć na kilka miesięcy lub lat. Podobnie zróżnicowana jest wysokość wkładu własnego. 

Warunki uzyskania wsparcia

Trudno jest określić jakieś uniwersalne zasady uzyskania leasingu dla przedsięwzięć gastronomicznych. Kryteriów bowiem jest wiele, a co bardzo ważne i na c...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy