Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jesienny przysmak: gęsina

Artykuł | 8 czerwca 2020 | NR 5
0 88

Gęsina to smaczne mięso, z którego można przyrządzić wspaniałe, tradycyjne polskie dania. Niestety, mięso to nie jest zbyt popularne. Warto jednak propagować modę na jedzenie gęsiny częściej, choćby nawet dlatego, że kryje w sobie bogactwo pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6.

Gęś to gatunek wywodzący się z ptactwa kaczkowatego. Nazwa obejmuje gatunki wodne, lądowe, dzikie i hodowlane. Niezależnie od gatunku, maści i miejsca występowania mięso z gęsi jest bardzo zdrowe.

Tłuszcz w mięsie gęsi nie jest do końca zły. Gęś bogata jest w rzadko występujące u innych gatunków ptactwa kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Kwasy te mają zdolność obniżenia cholesterolu i wspomagają pracę mózgu.

Co ma gęś do żołnierza, który został świętym? 

Gęsina nierozerwalnie związana jest z dniem świętego Marcina z Tours, który przypada na 11 listopada. Marcin najpierw został pustelnikiem i zasłynął z cnotliwego życia. Gdy zmarł biskup Tours, Marcin został wybrany jego następcą. Według legend nie chciał przyjąć tego urzędu i schował się do klasztornej szopy, w której chowano gęsi. Niestety, te swoim gęganiem zdradziły jego kryjówkę... Marcin został biskupem. A potem świętym oraz patronem żołnierzy i podróżników. A także opiekunem jesiennych zapasów. W dzień św. Marcina – na pamiątkę tamtych wydarzeń – podaje się tłustą gęś, polaną aromatycznym sosem.

Niezwykle smaczna

Mięso gęsi jest niezwykle smaczne, jeżeli umie się je odpowiednio przygotować, w dodatku z korpusów i resztek można przygotować esencjonalny bulion. Nie można zapomnieć też o podrobach, które potrafią być rarytasem, gdy szef kuchni ma fach w rę...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy