Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa managera

8 czerwca 2020

NR 5 (Październik 2019)

Jak podawać wino w restauracji?

0 101

Prawidłowy i elegancki serwis wina jest jednym z kluczowych elementów obsługi w każdej restauracji. Między innymi po tym, w jaki sposób kelnerzy obchodzą się z winami, jesteśmy w stanie poznać, czy mamy do czynienia z profesjonalistami. Odpowiednie podejście do tematu zawsze robi na gościach wrażenie. Należy przede wszystkim trzymać się stałych zasad, które wraz z doświadczeniem staną się naturalnym rytuałem.

Przede wszystkim znaj produkt

Karta win i alkoholi to często pięta achillesowa wielu lokali. Często wynika to z faktu, że w restauracji rzadko odbywają się szkolenia produktowe, brakuje regularnych spotkań odświeżających wiedzę, a kelnerom nie po drodze z samodzielną nauką o tym, co znajduje się w menu. Niestety, ale znajomość win jest tak samo istotna jak wtajemniczenie w zakresie podawanych potraw. 

Pamiętajmy o tym, że nie dla wszystkich wino jest napojem gaszącym pragnienie. Wręcz przeciwnie – goście, zamawiając je, coraz częściej liczą na fachową pomoc i doradztwo. Chcą, aby wino pasowało do potraw, które zamówili, czasami szukają nowości, niekiedy proszą o pomoc w znalezieniu tego, co odpowiada ich preferencjom. Jedni chcą uczcić ważne wydarzenie w swoim życiu i liczą na polecenie szampana, a inni spędzają uroczy wieczór w gronie przyjaciół, więc chętnie wypiją niedrogie wino domu. 

Bez względu na to, komu doradzasz wybór wina, musisz wziąć pod uwagę sytuację tu i teraz. Co klient zamówił, jakie pytania zadaje, jakie ma oczekiwania wobec smaku? Dobry kelner szybko rozezna się w guście danego gościa, a co więcej – postara się zaproponować mu więcej niż jedną możliwość do wyboru. Dodatkowo będą to opcje różnorodne również pod kątem ceny. Ważne jest bowiem, aby nigdy nie wpędzać gościa w zakłopotanie poprzez polecanie najdroższych pozycji, ale stworzyć mu komfortową sytuację, gdzie może zdecydować, co chce ostatecznie zamówić, wybierając z minimum dwóch półek cenowych. 

Pamiętaj, że nie należy popisywać się swoją wiedzą bądź beztrosko odkrywać swoją… niewiedzę. Jeśli gość ma ochotę na dłuższą rozmowę o winach, interesują go Twoje uwagi na temat doboru ich do potraw, bez obaw pozwól sobie na przyjemną wymianę zdań. Jeśli jednak trafisz na kogoś, kto mimo wszystko zada Ci pytanie, na które nie znasz odpowiedzi – odpowiedz grzecznie, że poprosisz o pomoc starszego/bardziej doświadczonego kolegę/sommeliera. Nieznajomość produktów nie powinna się zdarzyć, ale jeśli już się przytrafi, to lepiej spróbować zaspokoić ciekawość gościa niż zostawić go bez odpowiedzi.

Dobre przygotowanie to podstawa

Uważam, że bez względu na to profil lokalu nawet najbardziej luźna atmosfera nie zwalnia z prawidłowej...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy