Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa managera

5 czerwca 2020

NR 4 (Sierpień 2019)

Jak nie należy czyścić sprzętu kuchennego?

0 119

Czystość sprzętu kuchennego jest istotnym elementem zachowania higieny podczas procesu produkcji. Nawet jeśli robisz to regularnie, według Ciebie dokładnie i wydaje Ci się, że nie możesz nic sobie zarzucić, to możesz popełniać kilka kluczowych błędów.

1. Używasz nieodpowiednich preparatów

Środki do mycia i dezynfekcji muszą spełniać rygorystyczne wymagania co do ich toksyczności. Powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Nie mogą zawierać substancji, które mogłyby wpływać negatywnie na zdrowie, jak i reagowałyby ze składnikami żywności. Dobór odpowiednich preparatów, których będziesz używać do mycia i dezynfekcji, nie jest łatwy. Na rynku jest wiele firm, oferujących środki do mycia i dezynfekcji i niewątpliwie warto zapoznać się z ich ofertami.

Oferowanych środków chemicznych jest ogrom. Na rynku mamy preparaty dosłownie do wszystkiego: osobne do mycia kuchenki, inne do mycia zmywarki, jeszcze inne do mycia zlewów, umywalek. Niektóre są w postaci mleczka, płynnej, inne w proszku, jeszcze inne w sprayu. Niektóre z nich usuwają tłuszcz lub białko, inne złogi kamienia. Często nie wiadomo co wybrać. Nie wszystkie środki czyszczące są odpowiednie.

Przede wszystkim w zakładach spożywczych nie można stosować preparatów niemających atestu, ponieważ mogą zawierać chemikalia i zanieczyszczać żywność. Należy używać wyłącznie środków czyszczących przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Jeśli masz wątpliwości, to pamiętaj, że zawsze możesz zapytać producenta, czy jego produkt nadaje się do kontaktu z żywnością. 

2. Nie czytasz etykiet

To kolejny popełniany błąd. Na preparacie powinien być opisany sposób użycia. Oprócz informacji, do jakich powierzchni powinien być użyty, znajdziesz tam też informację, jak zrobić to prawidłowo. Chwyć za środek, odwróć butelkę i opakowanie i zobacz, jak prawidłowo go używać. 

3. Nie zwracasz uwagi na parametry

Ważnymi parametrami środków czyszczących są temperatura, stężenie oraz czas. Istotne jest, żeby środki czyszczące do sprzętu kuchennego używać w temperaturze zalecanej przez producenta. Jeśli temperatura będzie nieodpowiednia (najczęściej za niska), może to spowodować, ze dana substancja chemiczna w środku czyszczącym będzie nieskuteczna lub nawet niebezpieczna w użyciu. Środki zawsze rozcieńczaj zgodnie z instrukcjami producenta! Środki za bardzo rozcieńczone lub zbyt stężone mogą nie spełniać oczekiwań w czyszczeniu kuchni. Najczęściej rozcieńczacie je za mało. Zbyt duża ilość jakiegoś środka chemicznego w preparacie może powodować uszkodzenie powierzchni lub być szkodliwa dla żywności. 

Środek, żeby zadziałał, potrzebuje czasu. Niektóre wystarczy zostawić na minutę, inne na 5 minut, a jeszcze inne na dłużej. Zwracaj uwagę na oznakowanie preparatu. Nawet jeśli jest na nim napisane, że jest to środek nadający się do mycia zlewu. Może okazać się, że do zlewu, owszem nadaje się, ale ceramicznego, a nie ze stali nierdzewnej. Pamiętaj również, że pracownik nigdy nie powinien czyścić elementów ze stali nierdzewnej za pomocą kwasów, substancji zawierających środki ścierne lub produktów zawierających chlor. Powoduje to uszkodzenie sprzętu czy blatów ze stali nierdzewnej.

4. Nie myjesz sprzętu kuchennego 

Ważnym elementem jest czyszczenie oraz mycie. Najpierw zabrudzenie należy zetrzeć, umyć, a następnie zdezynfekować. Środki do dezynfekcji odgrywają istotną rolę w zachowaniu higieny, ale i zdrowia. Często sama dezynfekcja nie działa bez uprzedniego umycia sprzętu. Dlaczego? Bo mogą zostać np. resztki jedzenia lub inne zanieczyszczenia. Oczywiście zaraz po umyciu powierzchni należy je zdezynfekować. Jednak samo psikanie powierzchni środkiem do dezynfekcji to za mało. Dlatego pamiętajmy: przede wszystkim mycie, później dezynfekcja. 

5. Dół, potem góra – nie zachowujesz odpowiedniej kolejności

Proces czyszczenia sprzętów kuchennych jest bardzo ważny. Rozpoczyna się go od góry do dołu. Sufit – ściana – podłogi. Jeśli zaczniesz od mycia podłogi, a w kolejnym ruchu kuchenki, to wszystkie okruszki, zabrudzenia mogą z powrotem znaleźć się na podłodze. Podczas czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zanieczyścić innych obszarów. 

6. Nie jesteś dokładny

Często przy czyszczeniu sprzętu kuchennego zapominasz o myciu gruntownym, okresowym. Niektóre sprzęty wymagają rozkręcenia lub przestawienia. Po rozkręceniu np. krajalnicy może okaz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy