Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspirujące składniki na dania wegańskie

Artykuł | 4 czerwca 2020 | NR 1
0 93

Weganizm i wegetarianizm to od lat niesamowicie rozwijające się trendy w Polsce. Z każdym rokiem kolejne tysiące ludzi podejmują wyzwanie i eksperymentują z kuchnią roślinną, co ma ogromny wpływ na branżę gastronomiczną. Warto zatem bliżej przyjrzeć się kuchni wegańskiej, która jest wyjątkowo barwna i kolorowa, a jej różnorodność może zaskoczyć niejednego miłośnika mięsa.

Szefowie kuchni powinni zdawać sobie sprawę, że weganizm i wegetarianizm to nie jest tylko moda, która zaraz przeminie, a trend, który może być coraz mocniej zauważalny. Obecnie coraz więcej osób chce zdrowo się odżywiać i staje się konsumentami świadomymi żywieniowo. Nie możemy zatem traktować tego typu gości w naszej restauracji jako zło konieczne. Powinniśmy za to bardzo dokładnie zgłębić ten temat, by móc przygotować ciekawe menu zarówno dla gości preferujących dobrą, soczystą wołowinę, jak i dla naszych nowych „zielonych” gości.

Myślę, że to najwyższy czas, by szefowie kuchni pokazali swój kunszt i kreatywność w tematyce weganizmu i wzbogacili nasze restauracje takimi pozycjami w menu. Tym bardziej, że inspirujących składników towarzyszących temu zagadnieniu jest całe mnóstwo. Najważniejsze przy wyborze składników powinno być ich pochodzenie. Nie szukajmy tylko egzotycznych roślin czy owoców, ponieważ Polska ma wspaniałe i bardzo dobre jakościowo produkty. Nie ma problemu z ich dostępnością – nie spędzą więc kilku dni w podróży, co da nam gwarancję najwyższej świeżości.

Cała masa inspirujących składników

Znając podstawowe składniki kuchni wegańskiej, możemy zabrać się za łączenie ich w smakowitą całość. Mleko krowie można w łatwy sposób zastąpić mlekiem roślinnym. W tej kwestii istnieje wiele opcji do wyboru, bowiem mleko roślinne można zrobić ze zbóż, nasion lub orzechów. O wi...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy